Donasyon Programı Nasıl İşler?

Bize Ulaş: +90 533 829 9829
Donasyon Programı

Gebelik olabilmesi için üç unsurun bir araya gelmesi gerekir. Yumurta, sperm ve rahim. Eğer kadında yumurta veya erkekte sperm sağlanamıyor ise gebelik oluşmayacaktır. Eksik olan yumurta veya spermin müstakbel anne-baba dışında üçüncü bir kişiden alınması işlemine 'donasyon' adı verilmektedir. Sperm alımı için sperm donasyonu, yumurta alımı için yumurta donasyonu, her ikisi için de embriyo donasyonu şeklinde isimlendirilmiştir. Burada yumurta bağışlayan kişi 'donor', yumurtayı kullanan ise 'alıcı' olarak nitelendirilir. Bu sözcükler, böbrek veya karaciğer nakillerinde de aynı şekilde kullanılmaktadır.

Kadında yumurta üretiminin bozuk olduğu durumlarda, başka bir kadından yumurta bağışı almak 1984 yılından bu yana uygulanan bir yöntemdir. Donorden alınan yumurta, laboratuvarda alıcının eşinin spermleriyle döllenerek embriyo elde edilir. Bu yöntem Avustralya, Ingiltere, Belçika, Israil, Amerika ve Kuzey Kıbrıs gibi ülkelerde serbest olarak uygulanmaktadır.

Donor spermiyle gebelik edilmesi ise yumurtaya göre daha eski bir geçmişe sahiptir. Hiç sperm üretimi olmayan veya kullanılamayacak durumda spermi olan aileler için uygulanmaktadır.

Gerek donor spermi gerekse yumurtanın Türkiye sınırları dahilinde uygulanması, ilgili yönetmelik gereği yasaklanmıştır. Sadece yurt dışına gidecek aileler için danışmanlık ve hazırlık hizmeti sunulabilmektedir. Yumurta bağışı sonucunda anne olan kadınlar üzerinde yapılan psikolojik değerlendirmeler, bu kadınların çocuklarına olan bağlılıkları, sevgileri, ve aile içi bağlarının normal şekilde hamile kalan kadınlardan hiç de farklı olmadığını gösteriyor. Ancak bu yönteme başlamadan önce çiftin dikkatli bir psikolojik değerlendirmeden geçmesi çok önemlidir.