Tüp Bebek Yönteminde Donör Adayı

Bize Ulaş: +90 533 829 9829
Donör Adayları

Donör Adayları

Modern tıbbın bütün imkanlarına rağmen hala yumurta ve sperm üretmek mümkün değildir. Eğer bir kadın yumurta üretemiyorsa veya genetik bir hastalığından ötürü kendi yumurtası ile sağlıklı bir gebelik oluşması mümkün değilse, başka bir kadından alınabilecek yumurtalar gebelik için son şansıdır.
Genç ve sağlıklı iseniz, bebek sahibi olamayan ailelerin sorunlarını biliyor ve onlara yardım etmek istiyorsanız, bir donor (yumurta vericisi) olabilirsiniz. Her ne kadar yumurta vericisi kadınlar bu işlem için belirli bir ücret alıyorlarsa da, yapılan araştırmalar bu kadınların sık kan vericisi oldukları ve yanısıra insanlara yardım etmek isteyen insanlar olduklarını göstermektedirler.

Eğer siz de donor / verici olabileceğinizi düşünüyorsanız, lütfen okumaya devam ediniz. Donasyon işlemleri sırasında hiçbir harcamanız olmayacak, yumurta toplama işlemi bitiminde ücretiniz ödenecektir. Seyahat masraflarınız dahil tüm harcamalarınız karşılanacak, bu masraflar dışında ortalama 1000-1500 Amerikan Doları cıvarında bir ödeme peşin olarak yapılacaktır.

Başvuru

Online olarak internet sayfamızdan başvuru yapabileceğiniz gibi, telefonla veya bizzat gelerek de başvurabilirsiniz. Tüm başvurular gizli tutulacaktır. Randevu alırken veya sekreterlik işlemleri sırasında takma isim kullanabilirsiniz. Klinik yetkilisi ile konuşurken gerçek açık kimlik bilgileriniz sorulacak ve nüfus cüzdanınız kontrol edilecektir. Bundan sonra tüm işlemleriniz bu takma isim ile yürütülecek ve gerçek kimlik ve adresiniz klinik üst düzey yönetimi dışında kimse tarafından görülemeyecek şekilde muhafaza edilecektir.
İlk başvuruda sizden sağlık durumunuz, genetik hastalıklarınızın olup olmadığı, ilaç kullanımı, tıbbi geçmişiniz, eğitim durumunuz, mesleğiniz gibi pekçok sorunun olduğu ayrıntılı bir form doldurmanız istenecektir. Bu formu online olarak da doldurup, daha sonraki görüşme için randevu alabilirsiniz.

İlk görüşme ve Muayene

Eğer doldurduğunuz form uygun görülürse ilk görüşme ve muayene için çağrılacaksınız. Uzak bir bölgeden geliyor iseniz, seyahat masraflarınız karşılanacaktır. Bu görüşme ve muayene sonucu uygun bulunursanız, sizden kan alınacak ve sağlık durumunuz, kromozom yapınız ve bulaşıcı hastalıklarınız olup olmadığı incelenecektir. Bu testler de normal ise donor olarak kabul edildiniz demektir.

Eşleştirme

Donor listemize ilave edildikten sonra sizin özelliklerinize uygun bir alıcı beklemek durumundasınız. Sizden alınan yumurtalar aynı gün döllenmelidir. Bu nedenle alıcı ve verici kişiler arasında uyum sağlanması gerekmektedir. Fiziksel ve eğitim durumunuza uygun bir alıcı tespit edilince bize verdiğiniz irtibat numarasından (tercihan cep telefonu) aranacak ve tedaviye başlamak için çağırılacaksınız. Uygun alıcı ve vericiyi eşleştirmek 2-4 ay sürebilir. Donor ilaç kullanımı genellikle adet başlangıcında ilaç kullanmaya başlayacaksınız. Ne yazıkki bu ilaçlar enjeksiyon şeklindedir. Ancak şeker hastalarının kullandığı tarzda cilt altına çok ince iğneler ile yapılan ilaçlardır. Size bu ilaçları kendi kendine (arzu ettiğiniz takdirde) yapabilmeniz için gerekli eğitim verilecektir. İlaç kullanımı 8-10 gün sürer. Bu sürede 3-4 kez ultrason ile kontrol edilmeniz ve duruma göre ilaç dozlarını ayarlamamız gerekebilir. Yumurta içindeki follikül dediğimiz keseciklerin çapı 18 mm olunca, hazırsınız demektir. Yumurta toplama günü gelmiştir.

Yumurta toplama

Bu safhada hasta aç karnına hastaneye gelir. Hafif genel anestezi ile uyutulur ve yumurta toplama işlemi yapılır. Vaginal yoldan uygulanan ultrasonun yanından bir iğne follikül denen keseciklerin içine sokulur ve follikül sıvısı aspire edilir. Yumurtalar gelen sıvıya karışır ve sonradan laboratuvarda mikroskop altında toplanır. Bütün işlem 10 dakika kadar sürer, hiçbir sorun çıkmazsa bir saat kadar dinlendikten sonra verici evine gidebilir. İşlem sonrasında bazen orta derecede kasık ağrısı olabilir, ama genellikle birkaç saat dinlendikten sonra geçer.

Kliniğimizde Sperm Donörü ihtiyacı yoktur.

Dünyaca ünlü sperm bankası CRYOS ile çalışmaktayız. Lütfen sperm donörü olmak için aramayınız.