Tüp bebek işleminde donörlerin sorduğu sorular

Bize Ulaş: +90 533 829 9829

Yumurta verici (Donör) olmak için kaç yaşında olmam gerekir?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasalarına göre yumurta donörü olmak için 20 ile 32 yaş aralığında olmanız gerekmektedir. Bu yaş aralığının sınırında iseniz sağlık durumunuz belirlendikten sonra donör olarak kabul edilebilme ihtimaliniz de vardır.
Yumurta toplama işlemi öncesinde kullanacağım ilaçların yan etkisi var mıdır?
İlaçların genelde yan etkisi yoktur ama hafif şişlik, kasık ağrısı ve bulantı ihtimali vardır. Bazı kişilerde (nadir de olsa) ilaçlara aşırı cevap verme de söz konusu olabilir. Bu durum yaşanırsa ilaç tedavisi kesilir, gerekirse ileride tekrardan başlanabilir. 
Aşırı duyarlı vericiler zaten donör olarak kabul edilmediğinden, böyle bir durum çok çok nadir yaşanır.
Yumurta toplama işlemi (OPU) günlük yaşantımı etkiler mi?
Cinsel hayatınıza dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kullandığınız ilaçlar yumurta sayısını arttıracağından, korunmanız gerekmektedir. Spiral kullanıyorsanız bir sorun yaşamazsınız, kullanmıyorsanız prezervatif kullanmanız gerekecektir.
Yumurta toplama işlemine kadar 3 - 5 kere doktor kontrolüne gelmeniz ve muayene olarak ilaç dozlarının ayarlanması da gerekecektir.
Donör olmam gebelik şansımı değiştirir mi?
Yumurtanın toplandığı ay ve sonraki ay gebelik şansınız kullanmış olduğunuz ilaçlar yüzünden yüksektir. Eğer herhangi bir kaza gebeliği yaşamak istemiyorsanız bu donemde cinsel hayatınıza dikkat etmeniz gerekir. Spiral kullanmanız tavsiye edilir.
Donör olup yumurta bağışında bulunmam benim ilerideki gebeliğimi etkiler mi?
Yumurta vermenin uzun sürede hiç bir yararlı ya da zararlı bir etkisi yoktur.
Yumurta toplama esnasında herhangi bir sorun yaşar mıyım?
Yumurta toplama işlemi tüp bebek merkezimizde genel anestezi altında uygulanır. Ancak hasta için bir risk durumu varsa bu önceden konuşularak kararlaştırılır. Vajinal ultrason eşliğinde vajen kubbesinden yumurtalıklar içine iğne ile girilerek folikül içindeki keseciklerden sıvıların çekilmesi ile toplama işlemi gerçekleşir. İğnenin geçtiği yerden küçük bir kanama söz konusudur. Çok nadir de olsa fazla kanama ve enfeksiyon riski her zaman mevcuttur. Böyle durumlarda başka bir operasyonla söz konusu rahatsızlık giderilmesi için uygulama yapılabilinir.
Yumurta vericisi (Donör) ücreti ne kadardır.
Yumurta vericisine ödenen ücret tüp bebek merkezinden, tüp bebek merkezine göre değişiklik göstermektedir. Kimi klinik 1000-1500  $ gibi bir ücret ödese de taşıyacağınız genetik özelliklere göre bu rakam yukarı ya da aşağı inebilir. Donör ücreti kliğimizde yapılan görüşme ile belirlenmektedir.
Yumurta bağışında bulunduğum kişiler benimle tanışacak mı? Kendileri ile görüşmem gerekiyor mu?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurallarına göre her iki tarafın da kimliği gizli kalacaktır. Size ve alıcı aileye birer Hasta Numarası (ID) verielcek ve tüm işlemleriniz bu numaralar üzerinden yürütülecektir. Gerçek kimlik ve iletişim bilgileriniz sadece klinik üst düzey yönetimi tarafından bilinecektir.
Yumurta toplama işlemi öncesi hangi ilaçları kullanmalıyım?
Kullanacağınız ilaçlar enjeksiyon şeklindedir. Küçük iğneler yardımı ile cilt altına yapılmaktadır. Kısa bir eğitimden sonra hastalar kendi enjeksiyonlarını kendileri yapabilmektedirler. İlaçlarla ilgili bir sorun yaşamanız durumunda 24 saat arayabileceğiniz bir irtibat numarası tarafınıza verilecektir.
OPU - yumurta toplama işlemi ağrılı mıdır?
Damardan verilen ilaçlar ile işlem sırasında herhangi bir ağrı duymadan operasyondan geçeceksiniz. İşlem sonrası hafif kasık ağrısı olabilir. Küçük bir operasyon olmakla beraber eğer yanınızda yakınınız yoksa birkaç saat hastanemizde dinlenip, kontrollerden geçtikten sonra taburcu olabilirsiniz. Yanında refakatçi olan donörler ise genellikle 1 saat sonra evlerine gidebilmektedirler. Yumurta toplama işleminden sonra 24 saat araç kullanmamanız önerilir.
Yumurta toplama işleminde kaç adet yumurta toplanır?
Yumurta sayısı kişiden kişiye değişmekle beraber, hastanın ilaçlara verdiği cevaba bağlıdır. Tüp bebek merkezlerinin beklediği yumurta sayısı 8 ile 15 arasındadır. 8 yumurtadan daha az yumurta elde edilecek donörler zaten ideal verici değildir ve listeden çıkarılırlar. 15 yumurtadan daha fazla yumurta elde etmek de kasık ağrısı gibi sıkıntılara neden olacağından, arzu edilmez. Çok fazla yumurta üreteceği anlaşılan bir vericinin tedavisi, kontroller sırasında anlaşılırsa, bu tedavi devam ettirilmez.
Yumurta toplama işlemi ağrılı mıdır? Kanama olur mu?
Çok az miktarda ağrı ve kanama olabilir ama bu hafif bir rahatsızlıktan öteye gitmez. Genel olarak donörün yaşantısını etkilemez.
Yumurta toplama işleminden (OPU) ne kadar süre sonra çalışabilirim?
Genelde 24 saat istirahat öneririrz ancak ertesi günü çalışmanız gerekiyorsa genel anlamda buna bir mana yoktur.
Yumurta toplama işleminden sonra vücudum ne zaman normal haline döner?
Yumurta toplama işleminden 2 hafta sonra (15 gün) adet görmeniz gerekir. Bir ay sonra yumurtalıklarınızla beraber tüm vücudunuz eski haline dönecektir.
Donörler ne sıklıkta yumurta verebilirler?
Bu donörden donöre değişir. Tıbbi olarak 3 ay aralıklarla donör vericisi olmada sakınca yoktur. Donör uygunluk işlemleri süresince de genelde 2 - 3 ay gibi bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır.