FISH & PCR Yöntemi

Bize Ulaş: +90 533 829 9829
FISH & PCR Yöntemi

FISH & PCR YÖNTEMLERİ

PGT Yöntemi, Türkiye'de Preimplantasyon genetik tanı ya da implantasyon önecesi genetik tanı olarak bilinir (Preimplantation Genetic Diagnosis - PGD).

FISH: Moleküler sitogenetik inceleme için, kromozomlar çeşitli floresan boyalarla işaretlenip analiz için hazırlanır. Bu yönteme FISH (Fluorescence In Situ Hybridisation) adı verilir. Kromozomlar amaca göre farklı bölgelerinden işaretlenip analiz edilebilirler. FISH yönteminin avantajı kromozomlar elde edilmeden direkt hücre çekirdeğine uygulanabilmesidir. Prenatal tanı ve preimplantasyon genetik tanıda paneller halinde uygulandığında bir seferde 5, iki seferde toplam 9 kromozoma kadar (13, 16, 18, 21, 22 ve 15, 17, X, Y) incelenebilir.

PCR: (Polimerase Chain Reaction) Biyopsi yapılarak alınan blastomer hücreleri, içerisinde eritme solüsyonu bulunan PCR tüplerine aktarılmaktadır. Bu yolla serbest kalan saf DNA molekülü, kopyalanarak miktarını milyonlarca kere arttırır ve bu işlemi takiben mutasyon analiziyle sağlıklı veya hastalıklı embriyolar ayırt edilebilir.
Gebelik oluşmasından sonraki metodlar
Gebelik oluştuktan sonra genetik tanı ile bebeğin cinsiyeti tayin edilebilir. Bu en erken 8-10. haftalarda fetusun plasentasından alınan biyopsinin (korion villus biyopsisi – chorion villus sampling – CVS) incelenmesi ile olur. Bunun dışında 16.hf sonrasında fetusun içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınması işlemi (amniosentez) ile de genetik testler yapılabilir. Ultrasonografik olarak cinsiyet tayini en erken 12-14 haftalar arasında yapılabilir. Dış cinsel organların birbirinden farklılaşması 12.hf sonuna doğru olmaktadır ve gelişen ultrasonografi teknolojisi bu kadar erken dönemde cinsiyeti belirlemeye imkan vermektedir. Burada mantık istenmeyen cinsiyette bebeğin düşük yaptırılmasıdır. Bu metod özellikle Çin ve Hindistan’da yaygındır ve KLİNİĞİMİZCE ETİK DIŞI olarak nitelendirilmekte ve KESİNLİKLE UYGULANMAMAKTADIR.