Kısırlık Tedavisi Aşamaları

Bize Ulaş: +90 533 829 9829

Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon
Tüp Bebek - Mikroenjeksiyon

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Aşamaları

YUMURTLAMANIN UYARILMASI

Yumurtlamanın olmadığı ya da  düzenli olmadığı kadınlarda ilaç kullanımı ile yumurtlama sağlanır. Genelde aşılama (IUI) dediğimiz ve rahim içine özel yöntemlerle hazırlanmış spermlerin enjekte edilmesi şeklinde tanımlanır. Biraz endometriosis, biraz erkek problemleri ya da  açıklanamayan kısırlık olgularında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Başarı her ay normalde bir veya iki yumurta oluşturan kadında oluşan yumurta sayısının 3-4 taneye çıkarılmasına bağlıdır. Fakat çoğul gebelik (ikiz-üçüz-dördüz) oranı özellikle 3-4 yumurtadan fazla geliştiği durumlarda çok yükselir.
Yumurtlama (Ovulasyon) için değişik metodlar ve ilaçlar kullanılabilinir. Bir kadın düzenli adet görüyorsa mutlaka ovulasyonu düzenlidir. Ayrıntılı incelemelerle ovulasyon takibi gereksizdir.

SUNİ DÖLLENME (AŞILAMA-IUI)

Yumurtlamanın olduğu zaman veya buna yakın bir zamanda spermin kadın rahmine cinsel ilişki dışında bir metodla aktarılmasıdır. Spermler hiçbir işleme tabi tutulmadan rahim ağzına enjekte edilebileceği gibi, özel metodlarla sadece en hareketli ve iyi olan spermler ayrılarak (Sperm yıkama metodları) direkt rahim içine verilebilir. Meninin büyük kısmı prostat salgısıdır. Sperm menide hacim olarak sadece %10'luk orandadır. Sperm yıkama metodları ile spermi, meni sıvısından ayırıp kadın vücuduna enjekte etmekteyiz. Direkt meninin rahim içine verilmesi özellikle menide yüksek konsantrasyonda bulunan prostaglandin denilen hormonlar nedeni ile şiddetli rahim kasılmalarına neden olabilir. O yüzden rahim içi aşılama özellikle subfertil erkeklerde tercih edilen tedavi yöntemidir, ancak işe yaramadığını ve mutlaka superovulasyon (ilaçlarla her ay 3-4 adet yumurta oluşturma) teknikleri ile birleştirilerek kullanılması gereken bir tedavi metodu olduğunu ileri süren çalışmalar da mevcuttur. En sık kullanıldığı durumlar erkeğe bağlı kısırlık, açıklanamayan kısırlık ve rahim ağzına ait problemler nedeni ile oluştuğu düşünülen kısırlık nedenleridir.

TÜBAL MİKROCERRAHİ

Tüplerin tıkalı olduğu (Tübal faktör) kısırlık durumlarında gerek tüplerin tıkanıklığının açılması, gerekse etrafındaki yapışıklıkların açılması yeniden yapışıklıkların oluşmaması için son derece detay gerektiren bir operasyon gerektirir. Bazen mikroskop kullanılmasını gerektiren bu yöntemde uzman doktorların deneyimleri ön plandadır.. Bazı durumlarda tüplerin bozuk ve tıkanık kısımları çıkarılıp, sağlam kısımları uç uca dikilir. 1980 öncesi tubal faktör durumlarında elimizdeki tek başarılı tedavi yöntemi mikrocerrahi iken, IVF (Tüp bebek) yönteminin başarısının artması ile giderek daha az uygulanır olmuştur. En önemli tubal mikrocerrahi yapılma nedeni daha önce tüplerin gebeliği önleme amacı ile bağlandığı durumlardır.
In Vitro Fertilization (IVF-Vücud Dışı Döllenme) veya Tüp Bebek Yumurtanın anne vucudundan dışarı alınması ve insan vucudunu taklit eden ortam içinde sperm ile aynı ortama konularak vücud dışında döllenmesi olayıdır. İlk canlı doğum 1978 de İngiltere'de gerçekleşmiş ve ondan sonra sadece tüpleri tıkalı kadınlarda değil, pek çok infertilite nedeninde de (tüplerin tıkanıklığı, rahim ve yumurtalık etrafındaki yaygın yapışıklıklar, endometriosis, erkek faktörü, bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı infertilite, nedeni bilinmeyen infertilite) uygulanmış İlk yıllarda doğal olarak oluşan 1-2 yumurta laparoskopik olarak toplanırken, sonraları yumurtlama uyaran ilaçların kullanımıyla kadından 8-9 yumurta alınması mümkün olmuş ve tüp bebek işleminin başarı şansı önemli ölçüde yükselmiştir.

INTRACYTOPLASMIC SPERM INJECTION (ICSI) - MİKROENJEKSİYON

Intracytoplasmic sperm injection (ICSI - iksi şeklinde okunur) tek bir spermin mikroskop altında özel iğneler ile tutulup, yumurta sitoplazması içine enjekte edilmesi tekniğidir. Bu yöntem ile ilk gebelik 1992 yılında elde edilmiş ve erkek faktörüne bağlı infertilite de devrim yaratmıştır. Yukarıdaki görsellerde yer alan ok butonlarına basarak mikroenjeksiyon işlemin aşamalarını görebilirsiniz.