Tüp Bebek (IVF) Nedir?

Bize Ulaş: +90 533 829 9829
Tüp Bebek Nedir?

TÜP BEBEK (IVF) NEDİR?

Yumurtanın kadın vücudundan dışarı alınması ve sonrasında insan vücudunu taklit eden ortam içinde sperm ile aynı ortama konularak vücud dışında döllenmesi olayına tüp bebek denir. Tüp bebek olarak ilk canlı doğum 1978'de İngiltere'de elde edilmiş ve bu tarihten sonra sadece tüpleri tıkalı kadınlarda değil, pek çok infertilite nedeninde de (tüplerin tıkanıklığı, rahim ve yumurtalık etrafındaki yaygın yapışıklıklar, endometriosis, erkek faktörü, bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı infertilite, nedeni bilinmeyen infertilite) uygulanmıştır. İlk yıllarda doğal olarak oluşan 1-2 yumurta laparoskopik olarak toplanırken, sonraları yumurtlama uyaran ilaçların devreye girmesi ile kadından 9-10 yumurta alınması sağlanmış ve tüp bebek işleminin başarı şansı önemli ölçüde artmıştır.

KLASİK TÜP BEBEK

Klasik tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan alınan yumurtalar, baba adayından alınan spermlerle laboratuvar ortamında yana yana konulur ve spermin yumurtayı döllemesi beklenir. Bu işlem için yumurta başına en az 50-60 Bin spermin yan yana gelmesi gerekir.

İLAÇSIZ TÜP BEBEK (IVM)

İlaçsız tüp bebek (IVM) tedavisinde, ilaçların vücuda zarar verebileceği hastalara minimum oranda kullanılarak ya da hiç kullanılmayarak uygulandığı bir yöntemdir. Genel anestezi ile yumurtalar toplanır. Yumurtalar toplandıktan sonra vücud dışında, laboratuvar ortamında olgunlaşması sağlanır. Sonrasında hastanın eşinden alınan sperm ile mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanarak yumurtanın döllenmesi sağlanır. Son olarak da embriyo rahim içerisine yerleştirilir.

MİKROENJEKSİYON (ICSI) YÖNTEMİ İLE TÜP BEBEK

IntraCytoplasmic Sperm Injection (ICSI - iksi diye okunur) tek bir spermin mikroskop altında özel cam iğneler ile tutulup, yumurta sitoplazması içine enjekte edilmesine denir. Deyimin Türkçesi sitoplazma içine sperm enjeksiyonu anlamına gelir. Mikroenjeksiyon yöntemi (ICSI) ile ilk gebelik 1992 yılında elde edilmiş ve erkek faktörüne bağlı infertilite de devrim yaratmıştır.

Tedavi Öncesinde Yaptırılması Gereken Testler

AMH
FSH (Adetin 2. yada 3. Günü)
LH (Adetin 2. yada 3. Günü)
E2 (Adetin 2. yada 3. Günü)
RRL (Adetin 2. yada 3. Günü)
TSH
VitD3
Hemogram
Toxo Ig G
Toxo Ig M
CMV Ig M
HBs Ag
HIV
Anti-HCV
VDRL
Rubella Ig G
Kan Grubu HSG (Histerosalpingografi)