En çok sorulan tüp bebek soruları

Bize Ulaş: +90 533 829 9829

Kısırlık (İnfertilite) nedir, dünyada hangi sıklıkta görülür?
Kısırlık, 1 yıl içinde düzenli cinsel ilişkiye ve herhangi bir korunma yöntemi kullanmamaya rağmen gebelik elde edememe durumudur. Dünyada çiftlerin yaklaşık %10 - %15'i infertilite ile ilgili bir sorunla karşılaşırlar.
İnfertiliteye (Kısırlığa) yol açan sebepler nelerdir?
Kadında infertiliteye yol açan sebeplerin başında yumurta ve tüplerle ilgili problemlerin yanı sıra endometriozis gibi nedenler gelirken, erkekte infertiliteye yol açan sebepler ise daha çok sperm bozuklukları ile ilgilidir.
Kısırlık teşhisi ve tedavisi için ne zaman muayene olmalıyım?
Çift beraber kliniğimize gelecekse; anne adayının adetinin 2. ya da 3. günü, baba adayının ise 3 - 5 günlük cinsel perhizinden sonra kliniğimize gelmeleri önemlidir. Gerekli muayene ve testler yapılarak durum değerlendirilir ve çift bilgilendirilir.
Aşılama Yöntemi nedir?
Aşılama yöntemi, Intrauterin inseminasyon (IUI) olarak isimlendirilmiş olan ve halk arasında aşılama olarak bilinen yöntem, ilaç kullanımı ile kadında kaliteli bir yumurta oluşturulması ile birlikte, eşinden alınan spermlerin özel yöntemlerle yıkanarak (Laboratuvar koşullarında) en hareketli olanlarının seçilip kadında yumurtlamanın olduğu gün rahim içine özel bir katater yardımı ile verilmesi işlemidir. Bu şekilde, söz konusu çift için varolan gebelik olasılığı arttırılarak gebeliğin oluşması kolaylaştırılmaktadır.
Aşılama en fazla kaç kere yapılabilir?
Aşılama ile ilgili kesin bir sınırlama yoktur fakat 2-3 uygulamadan sonra hamilelik elde edilemiyorsa tüp bebek tedavisi denenmesinde fayda vardır.
Tüp bebek tedavisi için ne zaman başvurulmalı?
Adetinizin 2. - 3. günü muayene olmanızda fayda vardır. Ancak önceki durumunuzu değerlendirmek amacıyla tüp bebek merkezimizle iletişime geçmenizde fayda vardır.
Şehir dışından takibimizi yaptırmamız mümkün mü?
Bulunduğunuz şehirdeki kadın doğum uzmanı ile aramızda iletişim problemi olmadığı sürece bu mümkündür. Pek çok şehirde bir çok arkadaşımız çalışmakta olup, size yakın bir arkadaşımıza muayene olmanız için yönlendirebilmekteyiz.
Mevcut HSG filmim var. Başka bir tane daha çektirmeme gerek var mı?
HSG filminizi son 3 yıl içinde çektirdiyseniz ve sonrasında herhangi bir operasyon geçirmediyseniz, yeni bir film çektirmenize gerek yoktur. Zaten nadiren tüp bebek tedavisi olacak hastalarımızdan HSG Filmi istiyoruz. Rahimi genelde histeroskopi ile değerlendiriyoruz.
İlk tüp bebek denemem negatif. İkinci denememi ne zaman yapmalıyım?
3 aylık bir aradan sonra ikinci denemeyi yapabilirsiniz ama yumurta rezervinizin durumuna göre bu süre değişir. Ayrıca dondurulmuş embriyolarınız varsa arka arkaya her ay transfer gerçekleştirebilirsiniz. Yine donör uygulamasına tabii olan çiftler her ay deneme yapabilirler.
Yani genel olarak her ay denemek mümkün ancak kişisel durumunuza göre doktorunuzla beraber vereceğiniz karar ile durumu netleştirmek mümkündür.
Kaç kere tüp bebek yapmak gerekir?
Bunun bir sınırı yoktur. Rezervleriniz yeterli olduğu sürece ve de maddi - manevi gücünüz yettiği sürece deneyebilirsiniz.
Tüp bebek tedavisi neden pahalı bir tedavi yöntemidir?
Tüp bebek tedavi yönteminde kullanılan malzemeler son derece modern ve üst düzey araştırmalar sonucu üretilmiş malzemelerdir. Durum böyle olunca tedavinin tüm aşamalarında kullanılan malzemelerin fiyatları yüksek oluyor. Ayrıca çok iyi eğitim almış tıbbi personelde fiyatı etkileyen diğer unsurdur.
Tüp bebek fiyatlarını dünyada değerlendirirsek ülkemizde uygulanan tüp bebek fiyatlarının ne kadar uygun olduğu görülecektir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde ilaçlar hariç 6.500 $'dan başlayan fiyatlar, İngiltere'de 10.000 Sterlin civarından başlamaktadır.
Yumurta toplama işlemi (OPU) ne kadar sürede gerçekleşir?
Yumurtalıklardaki follikül sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 5 ile 10 dakika arasında süreceğini söyleyebiliriz. Yumurta toplama öncesi ve sonrası hazırlıklar da süreye dahil edildiğinde maksimum 2 saat içinde işlem tamamlanabilir.
Yumurta toplama (OPU) ağrılı bir işlem midir?
Hayır, yumurta toplama, çok ağrılı olmayan bir işlemdir. Damar yoluyla kullanılan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlarla işlem rahatça yapılabilir. Nadiren daha derin anestezi gerekebilir.
Yumurta toplama işleminden sonra nasıl hissedeceğim?
Genel anestezinin etkisi geçene kadar uyku hali söz konusu olacaktır. Bunun dışında mesane bölgesi üzerinde ve kasıklarda az ağrı sözkonusu olabilir. Bu ağrı yumurta toplama işlemi öncesinde yumurtalıklar büyüdüğü için de hissedilir.
Tüp bebek işleminde eşimin ne zaman semen (sperm) vermesi gerekecek?
Yumurtaların toplandığı gün eşinizden de semen örneği alınacaktır. O yüzden yumurta  toplama işlemine eşinizle beraber gelmeniz istenmektedir. Eğer eşinizin sperm vermede güçlük yaşıyorsa, doktorunuzu bu konuda bilgilendiriniz. Bu durumda spermi evden getirebilir ya da özel kondom kullanarak cinsel ilişki ile meninin alınması sağlanabilinir. Bir diğer ihtimal ise meninin daha önceden alınıp dondurulmasıdır. Her türlü konuyu doktorunuza mutlaka danışarak, doktorunuzun görüşünü alarak hareket ediniz.
Eşimde hiç sperm yok. Çocuk sahibi olabilir miyiz?
Meni içinde sperm hücresi gözlenmeyen baba adaylarında Mikro TESE, TESE ve TESA operasyonları ile testis dokusundan alınan örnek içinde sperm hücresi bulunabilinir. 
Mikro TESE veya TESA işlemlerinden sonra da sperm bulunamazsa, nasıl bebek sahibi olabiliriz?
Hiç bir şekilde sperm elde edilemediyse, sperm donasyonu için tüp bebek merkezimize başvurarak size uygun donör bulunmasını sağlayabilirsiniz.
Sperm donasyonunda nasıl yapılır?
Standart tüp bebek tedavi yönteminden farkı spermin başka bir erkekten alınmış olmasıdır. Alınan sperm önceden test edilmiş ve ailenin fizik yapısına uygun olmak kaydı ile işlem uygulanır.
Toplanan her yumurta döllenir mi?
Toplanan yumurtaların ortalama %65'i döllenmektedir.

Genç yaşta menopoza girdim. Anne olma şansım var mıdır?
Tabii böyle bir şansınız vardır. Yumurta donasyonu ve eşinizden alınan spermler ile bu mümkündür.

Menopoza girdim, hamile kalabilir miyim?
Menopozdaki bir kadın da anne olabilir. Yumurta donasyonu ve eşinin spermleri kullanılarak tüp bebek yöntemi sayesinde sağlıklı embriyo elde edilip, menopoza girmiş olan anne adayına transfer edilerek hamile kalması sağlanabilinir. Ancak bazı klinikler ileri yaşlardaki anne adaylarının etik olarak (Çocuğun bakımı - geleceği) çerçevesinde değerlendirerek reddetmektedirler. Biz tüp bebek merkezimizde üst sınır olarak 50 yaşından büyük kadınları tedavi için kabul etmemekteyiz. Bunun dışında kliniğimizde karşılıklı görüşme ile belirlenecek şartlar ile hastaları kabul etmeme ihtimali de söz konusudur. Bebeğin sağlıklı ailelerde yine sağlıklı koşullarda büyütülmesi gerektiğini düşünüyor ve bunu şart koşuyoruz.
Sağlıklı yumurtam yok ya da sayıca çok az, eşimin de sperm sayısı ve kalitesi kötü. Nasıl çocuk sahibi oluruz?
Bazı hastalar kendileri çocuk sahibi olduktan sonra kalan embriyolarını başkaları çocuk sahibi olsun diye bağışta bulunmaktadır. Ya da embriyo donasyonu ile bebek sahibi olabilirsiniz.
Bir diğer yöntem ise taşıyıcı annelik ile mümkündür. Lütfen sitemizdeki makaleleri okuyarak detaylı bilgi edininiz.
Embriyolar ne zaman dondurulur?
Döllenmenin gerçekleştiği günden, 6. güne kadar olan süre içerisinde, embriyolog ve doktorun uygun göreceği herhangi bir günde dondurma işlemi gerçekleşebilir. Biz tüp bebek merkezimizde, 1. gün, 3. gün, ve bastokist aşamasındaki (5. gün) embriyoları dondurmaktayız.
Tüp bebekte dondurulmuş embriyo ile yeni (Fresh) embriyo arasındaki fark nedir?
Dondurularak saklanmış embriyoların hastaya ekonomik ve psikolojik faydası vardır. Bunun dışında taze (fresh) embriyoya göre gebelik oranı daha azdır.
Embriyolarım iyi kalitede olmasına rağmen neden tutunmadılar?
İyi kalitede embriyo dediğimiz embriyolar, normal embriyo olabilme şansını arttırır ama kesin kriter bu değildir. Embriyonun kaliteli olmasıyla kesin hamilelik elde edemeyebilirsiniz. Embriyo dışında, rahimin de sağlıklı koşullarda olması lazım ki embriyo tutunsun ve gebelik elde edebilesiniz. Embriyolar tutunmadıysa rahimle ilgili araştırma yapılmalıdır.
Tüp bebek transferi sonrası ne kadar süre dinlenmeliyim?
15 - 20 dakikalık istirahat yeterlidir. İlk gün ağır spor ve uzun yürüyüşler yapılmamalıdır. Ofis içi, masa başı işi olanlar işlerine bile dönebilirler. Transferden sonraki gün ise normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Transferden sonraki 2. günden itibaren de cinsel yaşantınıza geri dönebilirsiniz.
Tüp bebek tedavisi için uzak bir yerden geldim. Ne zaman evime dönebilirim?
Transferden sonra kısa bir dinlenmenin ardından, yürüyerek gitmemek şartıyla evinize hemen dönebilirsiniz. Ayrıca uçak yolculuğu ile şehrinize dönmenizin de herhangi bir sakıncası yoktur.
Tüp bebek işleminden (transferden) ne kadar sonra banyo yapabilirim?
Tüp bebek işleminde transfer işleminden bir kaç saat sonra ayakta ya da oturarak yıkanabilirsiniz. Aşırı sıcak banyo, sauna ya da hamam gibi ortamlar uygun görülmemektedir. Ancak bunun bilimsel bir delili yoktur.
Tüp bebek işleminden sonra ne zaman cinsel ilişkide bulunabiliriz?
Tüp bebek transferinden sonraki ikinci günden itibaren cinsel yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Bir çok makalede ve internet sitesinde cinsel ilişki uzun süreler boyunca yasaklansa da araştırmalara göre transfer günü bile cinsel ilişki durumunda gebelik oranlarının değişmediği ortaya konmuştur.
PGT Yöntemi (İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı) Nedir?
Tüp bebek tedavisinde embriyodan bir veya iki hücre alınması ve bu hücrelerde özel genetik analizler uygulanarak genetik olarak sağlıklı embriyoların seçilmesi ve ana rahmine transfer edilmesi işlemidir.
PGT Yönteminde genetik hastalıkların dışında, cinsiyet belirleme (kız isteyene kız bebek, erkek isteyene erkek bebek) uygulaması da yapılmaktadır.
Tüp bebek ilaçlarımı ne kadar süre kullanmalıyım?
Doktorunuz ilaçları ne kadar süre kullanacağınıza dair gerekli açıklamayı yapacaktır. Ayrıca size kullanacağınız ilaçlar ile ilgili bir çizelge de verecektir. Hemşire arkadaşlarımız ise size kullanacağınız ilaçların uygulamasını gösterecek, bu sayede kendi kendinize enjeksiyon şeklinde olan ilaçları uygulayabileceksiniz.
Genel olarak ilaçlar gebelik testinden sonra da bir süre kullanılır. Hastadan hastaya değişen bu durum, ilaç tipine ve tedavi tipine göre değişiklik gösterir.
Standart olarak kullanılan agonist rejimlerinde progesteron kullanımına gebelik testinden sonra 15 gün daha devam edilir. Başka tüp bebek merkezleri ise 3 ay boyunca ilaç kullanmanızı önerebilirler. Fakat bunun gereksiz olduğuna dair pekçok delil ve araştırma mevcuttur.