Tüp Bebekte Yumurta Donasyonu

Bize Ulaş: +90 533 829 9829
Yumurta Donasyonu

YUMURTA DONASYONU

Kadında yumurta üretiminin sorunlu olduğu anlaşıldıktan sonra, ailenin önüne 3 seçenek gelmektedir. Bunlardan birincisi, durumu kabullenerek diğer konularda mutlu bir beraberlik sürdürmek, yaşamdan zevk almaya çalışmaktır. Ikinci olarak, aile evlat edinmek için ilgili yerlere başvurup bekleyebilir. Üçüncü bir yol olarak ta yumurta donasyonu seçilebilir.

Dışarıdan yumurta alımında diğer yöntemlere göre bazı farklılıkları mevcuttur. Öncelikle bebeğin hiç olmazsa yarı genetik yapısı aileden gelmektedir. Bunun yanı sıra, aile hamilelik ve doğumla ilgili psiko-sosyal değişiklikleri, anıları yaşamış olacaktır. Yumurta genç olduğu için, bebekte kromozom bozukluğu daha az beklenmektedir. Diğer taraftan, yumurta donasyonu anne adayını hamileliğe bağlı olarak annede meydana gelebilecek komplikasyonlardan korumaz. Her ne kadar yumurta genç bir hanımdan alınsa da, hamile kalan ve bebeği doğuran annenin yaşı, beden sağlığı, hamileliğin sorunsuz geçmesinde rol alan faktörler arasındadır.

İlk yumurta donasyonu, tüp bebek yöntemiyle ilk bebeğin doğuşundan yaklaşık üç yıl sonra yapılmıştır. Başlangıçta erken menapoza giren genç kadınları anne yapmaya yönelik bu yöntemin, ilerleyen yıllarla beraber daha yaşlı kadınlar için de bir çözüm olduğu görülmüştür. Zira yumurtalıklar çalışamaz hale gelse dahi, rahim bebek tutma ve gebe kalma potansiyelini korumaktadır. Bazı ağızdan alınan, deriden uygulanan veya iğne ile kalçadan verilen ilaçlar yardımıyla rahim yeniden programlanabilmektedir. Gebelik şansı kendi yumurtası kullanılan hanımlardan herhangi bir fark göstermez. Hatta bazen daha yüksektir.

Yumurta donasyonu kendi çocuğuna sahip olamayacak bir çok kadına çocuk sahibi olabilme olanağını sunmaktadır. Yumurtayı verecek ve alacak çiftlerin yeterince bilgilendirilmesi ve çeşitli hastalıklar açısından araştırılması çok önemlidir. Çiftler olayın psikolojik, legal ve ahlaki yönü ile ilgili kurallardan haberdar edilmelidirler. Yumurta bağışı genelde dört ana nedenden dolayı yapılır:

  • Erken yaşta menopoza giren ve dolayısıyla yumurtaları tükenen kadınlar (genetik, geçirilen hastalıklar, endometriosis ve/veya yumurtalık cerrahisi sonucu yumurtalıklarında ileri derecede doku kaybı oluşmuş kadınlar)
  • Tekrarlayan tüp bebek uygulamalarında kötü kaliteli yumurta ve embriyo geliştirip gebe kalamayan kadınlar
  • İnfertil olup, yumurtlama uyarılması için kullanılan ilaçların yasak olduğu kadınlar
  • Menopoz dönemine girmiş, ileri yaştaki kadınlar. Dünyada etik olarak en fazla tartışma yaratan uygulama budur. Dünya rekoru Romanya’da 65 yaşında iken bu yöntemle gebe kalan ve doğum yapabilen bir kadına aittir.

Tüm donorler aşağıdaki kriterler göre seçilir ve kimlikleri kesinlikle saklı tutulur. Bir kadın donor olarak kabul edilmeden önce merkezin jinekoloğu tarafından görülür, ayrıntılı bir hastalık öyküsü alınır ve gerekli görüldüğü takdirde psikolojik değerlendirmeleri yapılır. Alıcılar vericinin yaşını, fiziksel ve eğitim durumlarını öğrenebilirler, ancak kimliğine ulaşabilme ihtimali olan tüm bilgiler saklı tutulur. Tüm hastane ve klinik işlemleri alıcı ve vericiye verilen bir kod isim üzerinden yapılır. Hastaların ve vericilerin gerçek kimlik bilgileri sadece klinik üst düzey yönetimi tarafından görülebilecek şifreli bir dosyada tutulur. Güvenlik amacı ile bu dosyanın beş ayrı yedeği yapılıp, iki yedek hırsızlık veya yangın gibi bir tehlikeye karşı bina dışında tutulmaktadır.

Yumurta donasyonu yapacak kişi bunu para karşılığında yapmakta ve onlara belli ücretler ödenmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, bu hanımların başkalarına yardım etmek isteyen kişiler olduğuna işaret etmektedirler. Yumurta vericileri aynı zamanda sıkça kan bağışında bulunan kişilerdir ve çoğunun ailesinde veya arkadaşları arasında infertil kişiler vardır.

40 Yaş üzeri yumurta donasyonu hastalarının yaptırması gereken testler

AKS
TSH PRL
Vit D3
FT4
Hemogram
Toxo Ig G
Toxo Ig M
CMV Ig M
HBs Aq
HIV
Anti-HCV
VDRL
Rubella Ig G
Kan grubu
AST
ALT
HDL
LDL
Uric Acid
Creatinin
T. Kolosterol
BUN
T. Bilurbin
D. Bilurbin
Mamografi
HSG